Özgürlük için bağış yap.
← geri

Onur Öncü ile Son Tahlilde

Onur Öncü hafta içi her gün, gündemin öne çıkan başlıklarını "Son Tahlilde" programında konuklarıyla ele alıyor.

HDP'nin Demokrasi Yürüyüşü

Demokrasi Yürüyüşü”nün alt metinleri neler? HDP’ye karşı yürütülen kapatma kampanyası ve medya ambargosunu HDP Milletvekili Dr. Rıdvan Turan Son Tahlilde’de değerlendirdi: "Biz darbelere karşı ‘demokrasi yürüyüşü’ başlığı altında bu kampanyayı örgütlemiş olduk. ‘Ülkemizin tüm sorunlarına sahip çıkıyoruz ve kendimiz çözüm iradesi olarak görüyoruz! mesajını vererek yürüyüşü başlatmış olduk. Engellemelerin sebebi olarak koronavirüsü gösteriyorlar. Bunlarda hiçbir tutarlılık yok. Eğer böyle bir risk varsa AVM’leri neden açtınız? İktidarın gerçekten bu kadar zayıfladığı bir dönemde muhalefet bu kadar basit bir eylem ve organizasyonda dahi yan yana gelme basiretini gösteremiyorsa, bilinçli olmasa da dolaylı olarak iktidarın ömrüne ömür katmış oluyor.”

► Dinle correctiv.org 2020

Barış Atay’ın aracına sabotaj girişimi

Barış Atay: "Emniyete gidip ifade verdik. Suç duyurusunda bulunduk ve şimdi süreci takip edeceğiz. Türkiye İşçi Partisi bugün parlamento da ve sokakta iktidara karşı çok sert muhalefet eden ve bu konuda sözünü söylemekten geri adım atmayan siyasi parti. O yüzden hedef olması bizim için şaşılacak bir durum olmaz. Servis elemanının da söylediği ve emniyetten beni arayan çalışanların da söylediği, bu işte bir kasıt olma ihtimalinin çok çok yüksek olduğu ve bütün ihtimalleri göz önünde bulundurmakla beraber bu ihtimal üzerine yoğun olacaklar. 3-4 hafta önce parti binamızın olduğu apartmandaki sakinleri polis olduğu iddiasıyla ziyaret eden ve parti binamıza girip çıkanlarla ilgili soru soran, beni tanıyıp tanımadıklarına dair beyanat isteyen bir kaç kişinin varlığından bizzat vali beyi haberdar ettik. Valilik Emniyetten böyle bir görevlendirmenin olmadığına dair bize geri dönüş yaptı. Fakat böyle bir görevlendirme yoksa bu kişilerin kim olduğuna dair net bir açıklama yok."

► Dinle correctiv.org 2020

İlker Başbuğ’un ifadeye çağrılması bir fırsat

22.dönem milletvekili Emin Şirin Ayasofya tartışmalarını, erken seçim tartışmalarını ve İlker Başbuğ’un ifadeye çağrılmasını Son Tahlilde’de değerlendirdi. Şirin: “İlker Başbuğ’un ifadeye çağrılmasını, Başbuğ için bir fırsat olarak görüyorum. Altında başka bir mana şimdilik aramak istemiyorum. Perinçek, ‘AK Parti’yi ben idare ediyorum’ diyor. Bu kadar iddialı konuşmaları var. Şimdi bu hareketlenmeleri biraz da yaklaşmakta olan YAŞ’ın kulis faaliyetlerine bağlamak lazım mı, düşünmeden edemiyorum. Anladığımız kadarıyla gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse parlamento sistemiyle seçime gitmek Erdoğan’ın kendisi açısından avantajlı değil. Bu sistemlerle seçime gitmeyecek o net. Siyaseten sıkışma anları çıktığı zaman Ayasofya konusu getirlip konuşuluyor:"

► Dinle correctiv.org 2020

Muhalefete yönelik saldırılar ne anlama geliyor?

Muhalefete yönelik saldırılar ne anlama geliyor? Son Tahlilde’de CHP Milletvekili Ali Şeker son yaşananları değerlendirdi. Şeker: "Bu saldırıyı kabul etmek mümkün değil. Meclis konuşma yeri, saldırı yeri değil. Örnek olunması gereken bir yer olmalı. Meclis açılır açılmaz milletvekilliklerinin düşürülmesi, siyasi iradenin gaspı ve sandığın yok sayılması ve seçmen iradesinin gasp edilmesi anlamına geliyor. HDP’ye yönelik ‘biz bunları meclis’te istemiyoruz’ propagandası aslında demokratik siyasete ve demokrasiye yönelik bir saldırıdır.”

► Dinle correctiv.org 2020

65 Yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağı hukuki mi?

65 Yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağı hukuki mi? Gündemden düşmeyen Alternatif barolarla iktidar neyi amaçlıyor? Onur Öncü’nün bugünkü konuğu Av. Efkan Bolaç. Bolaç: Bu arada yapmaya çalıştıkları şey. Hastane yataklarının ve yoğun bakım ünitelerinin dolu olmaması. Yapılan şey insan hakları anlamında doğru bir şey değil. Yapılacak işlem eğer kamusal sağlığı ilgilendirecek bir durum varsa, tüm herkesle ilgili işlem yapılması gerekiyor. Burada hiçbir şekilde nispi temsili uygulamayan hükümet, kalkıyor kendi hakim olamadığı baroları, odaları kontrol altına almaya çalışıyor. 80 baro alternatif baroya teklifine karşı olduklarını belirtti. Avukatlık konusunda bir düzenleme yapıyorsunuz, ama bu konu hakkında hiçbir avukata ve örgütlere danışmıyorsunuz.”

► Dinle correctiv.org 2020

İşçi Meclisi Mayıs ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı

İSİG Meclisi verilerine göre Mayıs ayında en az 156 işçi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdi. Onur Öncü'nün bugünkü konuğu İSİG Meclisi’nden Mustafa Güven. Güven: "Mayıs ayında en az 156 işçi iş cinayetleri sonucu hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçilerin %19’u COVID-19 sebebiyle oldu. İş cinayetlerinin önlebilmesi için işçilerin örgütlenmesi lazım. Burada sendikalara çok büyük bir görev düşüyor. Hükümetin açıkladığı paketler sınıfsal. Hem ekonomik krizi yönetmek için hem de siyasal krizi yönetmek için bu paketleri açıkladığı çok ortada. Dolayısıyla topyekün birlikte mücadele etmek gerekiyor. Hem iş cinayetlerini önlemek için örgütlenmeliyiz hem de bu pandemi sürecinin yarattığı krizi de işçi sınıfına yükleyen yasal çalışmalara karşı da birlikte mücadele içinde örgütlenmeliyiz.”

► Dinle correctiv.org 2020

Dezenformasyonun önüne nasıl geçilir?

Dezenformasyonun önüne nasıl geçilir? Paylaşım yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Son Tahlilde'de Onur Öncü’nün bugünkü konuğu iletişim uzmanı Mehmet Şafak Sarı. Sarı: "İletişim kaynaklarını kullanan kişi ve kurumların insiyatifine kalmış durumdayız. ABD’deki protestolar başladığında bir gazeteci şunları yapmalıydı: ABD’nin yönetim sistemi ne? Medya kurumlarının içeriği ne? Bilgi toplamalıydı. Sosyal medya çok konforlu bir alan. Öncelikle önümüze düşen her şeyi hemen paylaşmamız lazım. Bir şey paylaşırken içeriğin doğruluğu için araştırmamız lazım. Yanlış bilgi gördüğümüzde eylemsiz kalmamamız lazım. Birbirimizi uyarmamız lazım. Doğruluğundan emin olmadığımız hesapları gerçekten bildirmemiz lazım.“

► Dinle correctiv.org 2020

‘Normalleşme’ sürecine İBB nasıl hazırlandı?

Ulaşım konusunda yüzde 50’lik kısıtlama devam edecek mi? CHP İBB Grup Sekreteri Selçuk Sarıyar Son Tahlilde de değerlendirdi. Sarıyar: "İçişleri Bakanlığının ulaşım konusunda aldığı kısıtlama kararı ile alakalı bugün Valilikle bir toplantı oldu. Bu toplantının sonuçları yarın kamuoyuna açıklanacak. Vatandaşı bilgilendirici uyarıcı çalışmalarımız devam ediyor. Eş zamanlı olarak ulaşım araçlarının, berberlerin, sağlık bakanlığa bağlı hastanelerin vs dezenfekten çalışmaları devam ediyor, edecek. Ulaşım konusunda Valilikle yapılan toplantıyla alakalı Sarıyar, “Yerel iradenin fikirleri dikkate alınıyor mu? Bunu yarın sabah hep birlikte öğreneceğiz. Partizanlaşmanın yoğun olduğu bu dönemde, iktidar da kendi koltuğunu korumak için yerel yönetimlerin yaptığı bu çalışmaları paralel devlet diye adlandırmaya çalışıyor. Yerel yönetimin yaptığı yardımlar aslında sosyal devleti koruyan çalışmalar. Hem Sosyal devleti koruyorsunuz, hem anayasayı koruyorsunuz hem de devleti korumuş oluyorsunuz.”

► Dinle correctiv.org 2020

ABD’de son durum nedir?

ABD’de eylemler ülkenin her yerine yayıldı. Peki ABD’de son durum nedir? Gazeteci İlhan Tanır Son Tahlilde'de Onur Öncü’nün programında değerlendirdi. Tanır: “George Floyd’un korkunç öldürülme şekli bir kıvılcımdı. Ama Trump’ın başkan olduğundan beri toplanan bir sinir harbi vardı. Floyd bir kıvılcımdı. ABD’de Trump göreve geldiğinden beri göçmenlere çok daha sert müdahaleler var. Çok sayıda kişi report ediliyor. Trump dün akşam “Law and Order” dedi. Türkçesi, 'Hukuk ve düzen'. Burada herhangi bir sorun görmemiz lazım. Ama bu cümle 1930’lardaki faşist devletlerin kullandığı sloganlardan bir tanesi. Trump, “eğer talan başlarsa bunun karşısında ateşle karşılık verilir” dedi. Ama bu cümlenin tarihine gittiğinizde 1967’de Florida da ırkçılığıyla bilinen bir polis şefinin siyah mahallelerde kullandığı bir slogan olduğunu görürüz. Yağmaladan ziyade şöyle bir duruma şahit oldum. Bir tane gösterici bir iş merkezinin camını kırdı ve içeridekilere ‘hepiniz bu öfkeyi duyacaksınız’ dedi."

► Dinle correctiv.org 2020

Son dönemde Ermeni kiliselerine yapılan saldırılar ne anlama geliyor?

Son dönemde Ermeni kiliselerine yapılan saldırılar ne anlama geliyor? HDP Milletvekili Garo Paylan Son Tahlilde’de Onur Öncü’nün konuğu. Paylan: Erdoğan yaklaşık gün önce bir konuşmasında ‘kılıç artığı’ ifadesi kullandı. Kılıç artığı ifadesinin neye tekabül ettiğini bu toplum çok iyi bilir. Bir cumhurbaşkanı bu ifadeyi kullanırsa belirli karanlık odaklar buradan vazife çıkarırlar. Nefret söylemleri nefret suçlarına sonuç açıyor. Korkarım bu nefret söylemleri ve suçları devam edecek. Hrant’ın son yazısında ‘Güvercin tedirginliği içinde yaşıyorum. Ama biliyorum bu ülkede güvercinlere dokunmazlar’ ifadesi vardı. Bu yazıdan saat sonra Hrant Dink bu ülkede öldürüldü. Buradaki esas fail ve müsebbip iktidardır. Her gün Kürtlere Hristanlara, Alevilere dönük nefret söylemi kullanıyor. Bu yaşananlara bunların sonucu olarak değerlendirmek lazım. Ama bu piyonları esas yönlendiren iktidarın bu nefret politikalarıdır. Bunu mahkum etmeliyiz."

► Dinle correctiv.org 2020

İktidar HDP’ye neden saldırıyor?

HDP, iktidarın saldırılarını nasıl açıklıyor? HDP Milletvekili Musa Piroğlu Son Tahlilde de açıkladı. Piroğlu: "İktidar bloğu, MHP ve Ergenekon ekibi AKP ile Kürt düşmanlığı üzerinden yanyana geliyor. Karşımızdaki iktidar bloğunu parçalamanın ana yoluda Kürt halkıyla yan yana durmaktan bu düşmanlık siyasetini boşa düşürmekten geçiyor. İktidarın iki tane düşmanlık siyaseti var. Bunlardan bir tanesi Kürt halkına karşı diğeri ise yoksul halklara, işçi sınıfına karşı. Bu saldırı HDP olmasa bile, HDP’nin yanında yürümeye çalışanları korkutup ürkütecek, bu onları HDP’den uzak tutmaya çalışacak. Aslında asıl amaç bu. Bunuda mümkün olan bütün araçları kullanarak devam ettirmeye çalışıyor”

► Dinle correctiv.org 2020

Ortaokula gitmesi gereken 13 yaşında bir kız çocuğu ile neden evleniliyor?

Bugünkü Son Tahlilde programında CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil artan çocuk istismarını ve bunun neredeyse meşrulaştırıldığı günlerde güncel durumu değerlendiriyor. Kadıgil: "Kadınların yıllardır verdikleri mücadelede kız çocukları için kazandıkları haklar bazılarını rahatsız ediyor. Dönüp dolaşıp ısıtıp önümüze getirdikleri erken evlilik mağdurları dedikleri şey 15 yaş altı içindir. O yaşta bir çocuğun rızası diye bir şey söz konusu olamaz. Ortaokula gitmesi gereken 13 yaşında bir kız çocuğu ile neden evleniliyor? Kimse 13 yaşındaki çocuk neden okulda değil diye sormuyor. AKP ve MHP içerisindeki kadın arkadaşların içine bu düzenlemenin sinmediğini ve tecavüzcüyü affeden vekil olarak anılmak istemediğini iyi biliyorum. Bir kişiyi affetseniz dahi onbinlerce kız çocuğunu erkeklere pazarlamak için bekleyen insanlara kapı açmış olacaksınız. Ben evliyim ve İstanbul Sözleşmesi yuvamı yıkmıyor. Yuva yıkan sözleşme değil, şiddet uygulayan erkekler."

► Dinle correctiv.org 2020

"Hukuktan bir helva yapmışsınız, acıkınca yiyorsunuz"

Gözaltındaki aktivist Taylan Kulaçoğlu ve Gazeteci Hakan Gülseven’in avukatlarından Tamer Doğan son gelişmeleri Son Tahlilde programında anlattı. Kulaçoğlu ve Gülseven’in gözaltına alınmasıyla ilgili Doğan: “Trol ve kara propaganda yöntemi, Faşizmin kurumsallaştıran ülkerin yoğun kullandığı bir yöntem. Birilerini hedef gösterme, birilerini korkutma, tutuklatmaya çalışma içerisinde olan organize bir suç örgütü ile karşı karşıyayız. Selçuk Kozağaçlı’nın söylediği laf her zaman geçerli. Yani ‘hukuktan bir helva yapmışsınız, acıkınca yiyorsunuz’ bu bir oyun hamuru değil, bu kadar eğip bükemezsiniz… Birbirine suç ve rant üzerinden bağlanmış bir organizasyonla karşı karşıyayız. Eğer birbirlerinin suçları dökülse, gerisi çorap söküğü gibi dökülecekler. O yüzden birbirlerinin saçlarını örten bir mekanizma var”

► Dinle correctiv.org 2020

Liglerin 12 Haziran’da başlaması ne anlama geliyor?

Türkiye’de liglerin 12 Haziran’da başlaması planlanıyor. Bu ne anlama gelir? Spor yorumcusu Fatih Saboviç yorumluyor. TFF Başkanı Nihat Özdemir’in “Poiztif vaka çıkarsa, onu ayırır lige devam ederiz” açıklaması üzerine Saboviç, “O açıklama ‘distopik’ bir açıklama. Zaten pozitif bir vaka çıktığı zaman otomatikmen karantina uygulaması yapılması lazım. Almanya’da geri kalan maçlar yapılmasaydı, yayın gelirlerinden tam 750 milyor euro zarar olacaktı. Türkiye’de bu durum sözkonusu. 13 kulüp liglerin devam etmesini istemiş. 2. ve3. Ligde bu hijyen kuralları nasıl uygulanacak? Zaten normal zamanlarda dahi tesislerdeki hikyenden, bakımdan söz edemiyoruz. maalesef. Ciddi bir kaos.”

► Dinle correctiv.org 2020

AKP "Siz seçme ve seçilme hakkına sahip değilsiniz" diyor

HDP’li Belediyelere Kayyum atandı, seçilmiş Belediye Başkanları gözaltına alındı. Tüm gelişmeli HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Son Tahlilde programında değerlendirdi. Beştaş: "Korona dönemini fırsat bilen AKP iktidarı, normal süreçlere göre çok daha hızlı, halkın dışarı çıkmamasını da fırsat bilerek, daha önce korona salgını sürecinde 8 belediyemize şimdi de 5 belediyemize el koydu. Artık Siirt’te, Baykan’da ve Kurtalan’da belediye yok. Belediye Başkanları yok. Birer yeni karakollar oluşturuldu... Çünkü halkın gidebileceği, temas edebileceği, halkın iradesiyle temsil edenler şu andada gözaltında “

► Dinle correctiv.org 2020

Feyzioğlu hukuka sırtını dönmüş, Saray’a ise yüzünü dönmüş bir kişiliktir

''Alternatif Barolar” nedir? Barolar kurulmak istenen alternatif barolara karşı ne yapıyor? Av. Kemal Aytaç Son Tahlilde'de değerlendirdi. Aytaç: "İktidarın 8-10 yıldır kendi barolarını oluşturmak gibi bir proje vardı zaten. Ama bunu uyguladığı zaman kendi ayaklarına sıkar. Feyzioğlu’nu artık Barolar Birliği Başkanı olarak kabul etmek mümkün değildir. Feyzioğlu, 1-1,5 yıldır yaptığı işlerle, ettiği sözlerle, aldığı tavırlarla aslında avukatlığa, mesleğe, hukuka sırtını dönmüş Saray’a ise yüzünü dönmüş bir kişiliktir. Barolar kimsenin kapı kulu kimsenin oyuncağı değildir. Barolar bu ülkenin hukuk örgütleridir. Bu zamana kadar da alnının akıyla hukuku, demokrasiyi, insan haklarını savunmuş ve dik durmuşlardır."

► Dinle correctiv.org 2020

Yeni Türkiyelileşme yolunda Soma Katliamı

Yeni Türkiyelileşme yolunda Soma Katliamını, AKP’nin ‘yeni normalleşmesi’ni akademisyen yazar Fatih Yaşlı Onur Öncü ile Son Tahlilde programında değerlendirdi. Yaşlı: "AKP döneminde hem sömürünün giderek daha fazla katmerlendiğini hem de aynı zamanda neoliberalizmin güvencesiz ve taşeron çalıştırmanın giderek kural haline geldiğini görüyoruz. Burada zaman zaman gözden kaçırılan boyutlardan biri sınıfsaldır. Gerçekten de AKP’nin yeni türkiye’sinde işçi sınıfına yani çalışanlara yönelik çok yoğun bir şiddet sözkonusudur. Atılan o tekme çok sembolikti. Türkiye’de iktidarın ve bürokrasinin işçilere, emekçilere nasıl baktığını, aynı zamanda kendilerine yönelik herhangi bir muhalefet söz konusu olduğunda, kolaylıkla karşı tarafı ’teröristlik’ itham edebildiklerini gördük.”

► Dinle correctiv.org 2020

Gülistan Doku’dan 129 gündür haber alınamıyor.

Gülistan Doku’dan 129 gündür haber alınamıyor. Gülistan Doku ile ilgili süreci Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonundan Ayşe Esmer Son Tahlilde’ye değerlendirdi. Esmer: “Görgü tanıklarına göre, Gülistan’ın Zaynal Abarok tarafından darp edildiğini ve zorla araca bindirilmesine rağmen, bununla ilgili bir işlem yapılmadı. Neden yapılmadı? 129 gündür aynı soruyu soruyoruz. Zaynal şüpheliyse neden kaçtı? Şüpheliyse neden bırakıldı? Bugün Gülistan Doku için yapılan arama çalışmalarından barajda üçüncü bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı…”

► Dinle correctiv.org 2020

Türkiye’nin bu çatışma ve kamplaşma ortamından mutlaka çıkması lazım

Gündeme ilişkin gelişmeleri 22. Dönem milletvekili Emin Şirin Son Tahlilde programında değerlendiriyor: Şirin: "Semih Yalçın’ın tweetine ilişkin, 'Üç hilal’in iktidar olma zamanı gelmiştir’ derken de zaten iktidardalar bugün. AK Parti ile birlikte zaten iktidarlar. Sevda Noyan’ın bu çıkışına karşılık savcıların harekete geçmemesi beni daha fazla düşündürüyor. Türkiye’nin bu çatışma ve kamplaşma ortamından mutlaka çıkması lazım. Bir darbe tehlikesi var ise, cumhurbaşkanlığının, İçişleri Bakanlığı’nın, MİT’in bunları çok süratle tespit edebileceğini ve tedbirleri alabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Türkiye’de bir darbe tehlikesinin olmadığını düşünüyorum."

► Dinle correctiv.org 2020

Cumhurbaşkanlığı Seçim Sistemi değişiyor mu?

Cumhurbaşkanlığı Seçim Sistemi değişiyor mu? Son anketler ne diyor? Erken seçim olur mu? Stratejist Kemal Özkiraz Onur Öncü’nün sunduğu Son Tahlilde programında yanıtladı. Özkiraz: Yüzde 40 ve üstünü AKP alamasada Erdoğan tek başına alabilir. MHP onu desteklemese bile, MHP seçmeninin büyük bir çoğunluğu Erdoğan’a ve Erdoğan’ın desteklediği tarafa oy veriyor. MHP’nin zaten Erdoğan ile ittifakı bir tercih değil, kendi açısından özellikle İYİ Parti kurulduktan sonra, kitle bölündükten sonra bir zorunluluk haline geldi. Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin değişme olasılığı hakkında Kemal Özkiraz, “MHP, Erdoğan’a karşı o avantajını kaptırmak istemez. Yani “MHP’siz de seçime seçilebiliyor” olmasını istemez”.

► Dinle correctiv.org 2020

Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’in idamlarının 48. yılı...

6 Mayıs 1972 Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’in idamlarının 48. yılı. Onur Öncü’nün konuğu Denizlerin yol arkadaşı Mustafa Yalçıner. Mustafa Yalçıner: "68, gençlik hareketi olarak başladı, genelleşti ve giderek halk hareketine dönüştü. Denizler de bu halk hareketinin en başından beri önünde yer aldılar. Her şey tartışılır ama şunlar tartışılamaz: Halka bağlılık, sosyalizm özlemi, sömürünün bitmesi özlemi… Halkın egemenliğinde bir iktidar değişimi… Bunlar tartışılabilir şeyler değildir. Ve Denizlerin özünü belirleyen, onları karakterize eden asıl bu tutumlarıdır."

► Dinle correctiv.org 2020

İbrahim Gökçek dayanışma sayesinde yaşayacak

Grup Yorum gitaristi İbrahim Gökçek 323 günün ardından yapılan açıklama ile ölüm orucuna ara verdi. Onur Öncü’nün sunduğu Son Tahlilde programının konuğu Grup Yorum üyesi Bahar Kurt. Kurt: "İbrahim Gökçek şu an hastaneye kaldırıldı. Durumu çok kritik. Bir süre hastanede kalacak. Kısa zamanda yanımıza dönmesini umuyoruz. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bugün konser başvurumuz yapıldı. Sahiplenme çok büyüktü kefil olunması üzerine ara verildi. Eğer biz bu aşamadan itibaren başka yöntemlerle sonuç alamazsak, direnişimiz tekrar başlayabilir. Tabi bunu tercih etmiyoruz. Bunun olmaması için bütün aydınlara, milletvekillerine çok daha fazla sorumluluk düşüyor."

► Dinle correctiv.org 2020

Ayhan Bilgen ve Kars Belediyesi Neden hedef halinde?

Onur Öncü’nün sunduğu Son Tahlilde programının konuğu Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen. Yeni Şafak tarafından yapılan habere ilişkin Ayhan Bilgen: "Haberin hiçbir tutarlılık tarafı yok. Hiçbir gerçeklikle bağı yok. Düzeltilebilecek bir boyutta bile değil. Bu aslında doğrudan doğruya bir hazımsızlık sorunu. Aynı anda 7-8 yayın organında birden aynı cümlelerle bir haber çıkıyorsa, burada bir servis haberin olduğu çok açık. Belediye için kayyım çağrısı yapan sahte sosyal medya adreslerinden açılmış provokatif haberler yayınlandı. Bunların toplumda bir karşılık bulmaması üzerine hükümete yakın kuruluşlar üzerinden servis yapılıyor. Kars’a kayyım atanması HDP’den çok AKP’ye zarar verir. Kayyım sorunu bir demokrasi ahlaki sorunudur."

► Dinle correctiv.org 2020

Koronavirüs salgınında işçilerin 1 Mayıs talepleri neler?

Koronavirüs salgınında işçilerin 1 Mayıs talepleri neler? Virüs sürecinde işçilerin yaşadığı sorunlar neler? Onur Öncü’nün sunduğu Son Tahlilde’nin 1 Mayıs özel program konuğu DİSK’e bağlı Dev-Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut. Karabulut: ''COVID-19’un gölgesinde bu 1 Mayıs’ı kutluyoruz. En temel talebimiz 'çalışırken ölmek istemiyoruz, yaşamak istiyoruz'. Ücretli izin uygulanmalı…'Evde Kal' çağrısı sadece bir avuç sermayedara ya da ofis çalışanlarına geçerli. Üretimdeki işçiler, çalışma zorunluluğu olmamasına rağmen birçok sektörde açlıkla karşı karşıya kalmamak adına çalışmaya zorlanıyor.''

► Dinle correctiv.org 2020
facebook-squaretwitteryoutube-play